Dzień Parku Śląskiego 2016

Dzień Parku Śląskiego w ramach World Parks Day

Już po raz czwarty Fundacja Park Śląski organizuje w ramach World Parks Day Dzień Parku Śląskiego. Zawsze w trzecią sobotę września, w różnych miejscach świata (Australia, Nepal, Japonia, Irlandia itd.) parki miejskie organizują spotkania, koncerty, pokazy promujące styl slow life i zachęcające mieszkańców miast do rekreacji i wypoczynku w swojej najbliższej okolicy, na łonie natury. Święto nabrało już na świecie takiego rozmachu, że od roku 2017 świętowanie jest zaplanowane na cały majowy tydzień (najbliższy: 1-7 maja 2017).

Wg badań przeprowadzonych przez World Urban Parks do roku 2050 aż 70 % ludzi mieszkać będzie w miastach. Miejskie parki stają się więc coraz ważniejszymi miejscami na mapach aglomeracji. To tu mieszkańcy na co dzień powinni móc odpoczywać, spotykać się z innymi, integrować w swojej społeczności, wspólnie działać, dbać o zieleń, uprawiać sporty.

Fundacja Park Śląski zaprosiła do wspólnego budowania programu wydarzenia organizacje pozarządowe, instytucje i twórców związanych na co dzień z Parkiem Śląskim. Dzięki temu program imprezy może być bogaty i różnorodny. Swoje warsztaty, pokazy, stanowiska zaprezentują: Stowarzyszenie Mocni Razem, Stowarzyszenie Nasz Park, seniorki-uczestniczki warsztatów artystycznych prowadzonych przez Fundację Park Śląski, kadra Akademii Bioróżnorodności prowadzonej przez Fundację Park Śląski, Pracownia Edukacji Żywej, Biobazar, Państwowa Straż Pożarna z Chorzowa, Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia im. K. Szymanowskiego z Katowic. Dzień Parku Śląskiego jest dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Organizatorzy zapraszają na sobotnie popołudnie od godziny 16.00 do 19.30 na Dużą Łąkę (niedaleko Hali Kapelusz, od strony Promenady gen. Ziętka). W programie miedzy innymi:

 • Warsztaty ornitologiczne – spacer z parkowym ornitologiem i wspólne podglądanie ptasich zwyczajów (zapewniamy lornetki). Park Śląski jest do takich spacerów wręcz stworzony, można w nim zaobserwować aż 90 gatunków ptaków!
 • Warsztaty dendrologiczne – spacer z parkowym specjalistą parkową ścieżką dendrologiczną. Wytyczona ścieżka ma długość jednego kilometra i można na niej spotkać kilkadziesiąt cennych gatunków drzew, w tym np.: metasekwoja chińska, ambrowiec amerykański, magnolia parasolowata, cis, limba, kosówka, grójecznik, tulipanowiec oraz miłorząb dwuklapowy.
 • Minilaboratorium- stanowisko z mikroskopami i binokularami, gdzie będzie można przy pomocy fachowców wykonać własny preparat i podglądnąć świat niedostępny gołym okiem.
 • Warsztat recyclingu- prawidłowe segregowanie śmieci, czas ich rozkładu, wpływ śmieci na środowisko naturalne to bardzo ciekawe zagadnienia i duża porcja pożytecznej wiedzy przekazanej w formie zabaw i gier.
 • Gry i łamigłówki przyrodnicze – stanowisko, gdzie będzie można sprawdzić swoją znajomość tropów zwierząt, drzew i ich owoców, zagrać w przyrodnicze memory i odpowiedzieć na przyrodnicze zagadki.
 • Wspólne sadzenie klombu – ideą World Parks Day jest rozbudzanie wspólnej odpowiedzialności i dbałości o parki. Zapraszamy zatem chętnych do wspólnego wysadzania klombu na Dużej Łące!
 • Ekologiczny geocatching – gra terenowa wykorzystująca nowoczesne technologie (GPSy, kody QR) z ukrytymi zagadkami ekologicznymi i przyrodniczymi
 • Jarmark dzieł wykonanych z naturalnych materiałów (biżuteria, rękodzieło, zabawki)
 • Warsztaty artystyczne: haft koralikowy na krosnach, szydełkowy wąż koralikowy, decoupage, drewniane kolorowanki, wyklejanki z tkanin
 • Warsztat leśnych skarbów – Pracownia Edukacji Zywej zaprasza do oglądania, dotykania, wąchania i słuchania leśnych skarbów. To trzeba poczuć!
  Na naszym stoisku można pograć w leśne gry i zabawy oraz stworzyć naturalne dzieła sztuki.
 • Pokazy eksperymentów Fundacji Edukacyjnej Kombinatorzy
 • Animacje dla dzieci, malowanie buziek i konkursy
 • Plener malarski i wspólne tworzenie ptasiego drzewa
 • Pokazy Państwowej Straży Pożarnej z Chorzowa
 • kolacja na trawie – Ekoupominek serwować będzie smaczne soki a Cook for you zdrowe przekąski
 • koncert uczniów Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Katowicach im. K. Szymanowskiego (godz.16.30)
 • Podsumowanie konkursu fotograficznego Przyroda Parku Śląskiego i otwarcie wystawy fotograficznej Przyroda Parku Śląskiego (godz.17.00)
 • Koncert zespołu Małżeństwo z Rozsądku. To jedna z ciekawszych formacji młodszego pokolenia artystów z kręgu tzw. Krainy Łagodności. Wypracowane przez ponad dekadę brzmienie Zespołu opiera się przede wszystkim na umiejętnym połączeniu liryzmu z ciekawą i dynamiczną aranżacją, co w efekcie daje interesujący mariaż muzyki z tekstem, odbiegający od stereotypowego pojmowania piosenki poetyckiej, jako nostalgicznej i przeintelektualizowanej próby rozważań egzystencjalnych. Nie mniej jednak w swoich tekstach od tematów ważnych nie uciekają, bo jak na małżeństwo przystało większość piosenek traktuje o miłości, ale już nie tej młodzieńczej, naiwnej, pierwszej, lecz nieco dojrzalszej, nieraz pełnej rozczarowań i bólu, acz zawsze prawdziwej.W warstwie literackiej Grupa czerpie zarówno z klasyki literatury współczesnej, śpiewając wiersze Leopolda Staffa, Bolesława Leśmiana, czy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, jak i z twórczości młodych poetów – Mirosława Ostrycharza, Arkadiusz Kobusa, a ostatnio Wiesławy Kwinto-Koczan. (godz.17.30-19.00)
 • Pokaz tańca z ogniem w wykonaniu młodzieżowej grupy artystycznej OKB. Tworzą ją młodzi wolontariusze stowarzyszenia Mocni Razem, którzy specjalizują się w tańcu z ogniem. Z pokazem tańca występowali między innymi na Dniach Chorzowa, Dniach Szopienic, Festynie z okazji Światowych Dni Młodzieży. (godz.19.00)
 • Podczas Dnia Parku Śląskiego odbędzie się również promocja albumu Ptaki Parku Śląskiego wydanego przez Fundację Park Śląski. Niezmiernie ciekawy, barwnie ilustrowany album będzie można tego dnia wygrać w wielu konkursach i zabawach a wytrwali i zdeterminowani uczestnicy złowią na pewno autografy autorów!

Serdecznie zachęcamy do spędzenia tego wrześniowego popołudnia razem z nami, w pięknym miejskim parku, w samych środku ogromnej aglomeracji. Zabierzcie koce, kosze piknikowe, planszówki, paletki, piłki. Dzieci, dziadków i sąsiadów. Odwiedźcie tego dnia największy park miejski w Europie- Park Śląski!

Potrzebni wolontariusze

 

Wolontariuszy PAW zapraszamy do działań 

Strefa kibica i depozyt w czasie Biegu Wiosennego, 8 marca - szczegóły Ewa

Wieszanie budek lęgowych - szczegóły Ewa

Jeśli chcesz - jako wolontariusz - prowadzić zajęcia dla seniorów, napisz ( Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. ) lub zadzwoń (666 031 514) 

 

 
Projekt i wykonanie: Storm Interactive - strony internetowe Katowice